MediaLab to nowatorskie warsztaty kreatywno-analityczne, które prowadzą uczestników od precyzyjnego zdefiniowania i opisania problemu społecznego, poprzez empatyczne poznanie grupy docelowej, aż po zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania zdiagnozowanego wyzwania. W trakcie warsztatów uczestnicy pracują w interdyscyplinarnych grupach zadaniowych, w których myślenie dyscyplinarne zastępowane jest myśleniem zorientowanym na rozwiązanie problemu.
U podstawy tego autorskiego procesu leży filozofia Projektowania Zorientowanego na Człowieka (tzw. Human Centered Design) promowanego przez firmę IDEO.org. W całej zabawie chodzi o to, aby dać sobie szansę na wymyślenie czegoś naprawdę kreatywnego – żeby zacząć od pytań, nie od odpowiedzi. Uczestnicy mają za zadanie przygotować prototyp rozwiązania danego problemu społecznego w dwa weekendy, jednak duża część ich pracy opiera się na poznaniu problemu i ludzi, dla których mają zaprojektować rozwiązanie. Dzięki temu na ostatnim odcinku pracy uwalniane są prawdziwe moce kreatywnego całego interdyscyplinarnego zespołu a rozwiązania stają się dopasowane do realnych potrzeb i okoliczności.
Każdy z zespołów pracujących w naszych MediaLabach jest wspierany przez mentorów reprezentujących różne pola ekspertyzy: nauki społeczne, programowanie, grafika i projektowanie usług internetowych. Na zdiagnozowanie problemu i zaprojektowanie rozwiązania uczestnicy mają ok. 32 godzin, podczas których uczą się identyfikowania swoich kompetencji, mocnych i słabych stron swoich zespołów, zarządzania procesem kreatywnym i decyzyjnym, oraz poznają narzędzia do zdobywania i porządkowania wiedzy, czy opracowywania strategii upowszechniających. W trakcie warsztatów wykorzystujemy techniki badawcze, analityczne i kreatywne zaczerpnięte z takich metodologii tworzenia innowacji jak Design Thinking, Business Model Canvas, czy Value Proposition Canvas.
Do tej pory zrealizowaliśmy trzy edycje MediaLabów, w trakcie których powstało 20 prototypów aplikacji internetowych. Wzięło w nich udział ok. 200 osób. Uczestnicy byli prowadzeni przez autorski proces tworzenia innowacyjnych rozwiązań opracowany przez nasz zespół trenerski.
