logo

Eco Youth Lab

Eco Youth Lab to kilkumiesięczny program w trakcie którego uczestnicy mają okazję zaprojektować i zrealizować pro-ekologiczną inicjatywę dla studentów z Krakowa. Dodatkowo uczestnicy mają okazję zaprojektować efekty swojej pracy w trakcie Open Eyes Economy Summit. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2022 r.

Cel projektu

Eco Youth Lab to program rozwojowy składający się z warsztatów, spotkań z ekspertami i wizyt studyjnych. Jego celem jest zainspirowanie uczestników do działań pro-ekologicznych. Pracujemy - uznaną na całym świecie - metodą Design Thinking. Dajemy także okazja do inspiracji i budowania nowych znajomości. W ramach Eco Youth Lab uczestnicy nie tylko poznają narzędzia tworzenia i realizacji innowacyjnych projektów, ale mogą  je również przetestować w praktyce. To nie jest kolejne nudne szkolenie, tylko angażujący projekt, który buduje kompetencje na wielu płaszczyznach.

Uczestnicy

Do projektu zapraszamy studentów krakowskich uczelni, którzy chcą mieć  dobry wpływ na otaczający świat. Uczestnicy razem poznają narzędzia i metodę pracy, by następnie w grupach pracować nad inicjatywą społeczną. Projekt ekologiczny, który realizują jest w 100% wymyślony i opracowany przez nich. Do projektu zgłosili się studenci różnych kierunków reprezentujący Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechnikę Krakowską.

Projekt jest finansowany przez Ambasadę USA w Krakowie. Partnerami projektu jest agencja hearts&heads, OEES oraz Fundacja Dzieci w Naturze.

Program Eco Youth Lab

  • 5 warsztatów Design Thinking  – uczestnicy uczą się pracować metodą wspierającą kreatywność, innowacje i pracę zespołową. Mają okazję zagłębić się w temat badań jakościowych i grupowo je zrealizować. Wnioski z badań są głównym punktem wyjścia do pracy nad pro-ekologiczną inicjatywą.
  • 4 sesje eksperckie - tematem przewodnim jest ekologii w mieście. Uczestnicy mają okazję poznać największe problemy ekologiczne miast w Polsce i na Świecie. Dodatkowo mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu zarządzania projektami oraz wystąpień publicznych. 
  • 3 “wypady” inspiracyjne - uczestnicy wraz z przewodnikiem ruszają w teren, by szukać inspiracji w naturze. Mikrowyprawy w okoliczne lasy, łąki czy rezerwaty przyrody, to idealna okazja do poznania lepiej otaczającej nas przyrody, która ukryta jest w mieście. 
  • Wizyta studyjna - Ojcowski Park Narodowy, który leży ok. 20 km od Krakowa, to miejsce pełne ekologicznych przedsiębiorstw, które działają zgodnie z naturą. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z właścicielką hodowli pstrąga ojcowskiego oraz zobaczyć ekologiczną uprawę winorośli i wziąć udział w degustacji.  
  • Realizacja projektów - kolejne tygodnie projektu poświęcone są na dopracowanie pomysłów i współpracę między grupową. Uczestnicy w ramach projektu otrzymują budżet (ok. 4tys), który ma pomóc im wcielić w życie inicjatywę. 
  • Konferencje OEES w Krakowie - zespoły, które zrealizowały swoje inicjatywy mają okazję podzielić się efektami pracy z szerszą publicznością w trakcie Open Eyes Economy Summit.    

Zrealizowane inicjatywy

 W ramach projektu zostały z sukcesem zrealizowane dwie inicjatywy:
  • Eko Piwka - to jednodniowe wydarzenie kierowane do studentów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ekologii i o tym co sami mogą robić, by nie zanieczyszczać środowiska. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele pro-ekologicznych organizacji jak Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Earth Day Everyday, czy Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Oprócz wystąpień organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje zachęcające do udziału, takie jak: darmowe piwo dla pierwszych 25 osób, Pub Quiz z nagrodami, Afterparty z możliwością bezpośredniego porozmawiania z prelegentami.
  • Eko Fest - odetchnij naturą! - to kilkudniowy festiwal złożony z 3 dni inspirujących spacerów, warsztatów i seansów dla krakowskich studentów. W ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty z szycia woreczków zero waste, warsztaty z tworzenia świec, spacery przyrodnicze, wykłady o tematyce otaczającej nasz natury. Całemu wydarzeniu towarzyszyły także pokazy filmów czy zajęcia z jogi.